Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı.

TÜBİTAK SAGE tarafından çalışmaları yürütülen GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Ailesi projesi kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek uçan hedef TUSAŞ Şimşek'i tam isabetle vurdu.

MMU hangardan çıktı! MMU hangardan çıktı!

Bu müjdeli haberi duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı. Genç teknisyen ve mühendislerimizin GÖKTUĞ projesinde geliştirdiği görüş içi hava-hava füzemiz BOZDOĞAN, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu. Gençlere Maşallah." ifadeleri kullandı.

GÖKTUĞ projesi kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi'nin de atış testinin yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

GÖKTUĞ PROJESİ

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve  F-16, Hürjet, Akıncı ve Milli Muharip Uçağı’ndan atılabilecek Görüş İçi ve Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte sistemler olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne kazandırmak için yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

2013 yılında başlayan Proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı başlıklı (IIR) BOZDOĞAN Görüş İçi Füze ve aktif radar arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füze olmak üzere iki yeni füze geliştiriliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen hava-hava füzeleri Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olmaları yanında ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füzeleri olma özelliğini de taşıyor. TÜBİTAK SAGE, Hava Savunma Füzeleri geliştirme yolunda Türkiye’nin geleceğe güvenle bakması için önemli bir aşama kaydetti.