Brezilya, hava kuvvetlerini modern savaş uçakları ile güçlendiriyor.

Brezilya, hava kuvvetlerinin modernizasyonu kapsamında İsveç'ten 34 adet JAS-39 Gripen E/F savaş uçağı satın almaya hazırlanıyor.

İlgili satın alma planının, 11 Ağustos 2023'te hükümet tarafından ordunun modernizasyonu için duyurulan "Programa de Aceleração do Crescimento - PAC" programı kapsamında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Brazil_Plans_to_Acquire_34_Additional_JAS-39_Gripen_EF_Fighter_Aircraft_925_001

Şubat 2022'de, Brezilya Hava Kuvvetleri eski komutanı General Carlos de Almeida Baptista Junior, Brezilya Hava Kuvvetlerinin yeteneklerini daha da güçlendirmek için en az 30 ek uçak satın alınması gerektiğini ifade etmişti. Buna ek olarak, 2035 yılına kadar toplam 80 uçağa ulaşma olasılığından  söz etmişti.

10 milyar avroluk bu program, Brezilya Silahlı Kuvvetlerine önemli yatırımlar öngörüyor. Hedefler arasında silahlı kuvvetlerin en son teknolojiyle donatılması, ulusal savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve ülke sınırlarının güvenliğinin sağlanması yer alıyor.

Gripen E - Sweden and Brazil

PAC'ın projeleri arasında 34 adet Gripen savaş uçağının tedarik edilmesi önde geliyor. Bunun yanı sıra PAC projeleri arasında denizaltı ve fırkateyn inşası, zırhlı araç alımı, helikopter, 9 adet C-390 Millennium nakliye uçağı ve 2 adet Airbus A330 tanker uçağının satın alınması envantere eklenmesi hedefleniyor.

İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

Brezilya, halihazırda Gripen savaş uçaklarını envanterinde bulunduruyor.  2014 yılında İsveçli Saab şirketi ile yapılan anlaşma kapsamında Brezilya Hava Kuvvetlerine 36 adet Gripen savaş uçağı siparişi verilmişti.