TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil; TUSAŞ'ın ana yükleniciliğinde ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık'ın alt yükleniciliğinde üretilen T70 Genel Maksat Helikopteri hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kotil; Sikorsky firmasının S70i Helikopteri'nden yola çıkılarak geliştirilen T70 Genel Maksat Helikopteri'nin 12 adedinin 2023 içerisinde güvenlik birimlerine teslim edileceğini açıkladı.

Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi

Resim

Kotil açıklamasında ilk olarak Jandarma'nın envanterine giren T70 Helikopteri'nin 5'incisinin dün Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilen T70 helikopterleri ilerleyen süreçlerde yeni teslimatları da yapılacak.

Toplamda 109 adet üretilecek 

109 adet T70 helikopterinin Türkiye'de üretimi için ABD'den ilk ihracat lisansı alım süreci ABD Yönetimi ve Kongresi sebebiyle uzamıştı. Yaklaşık 2 buçuk yıllık bir sürecin ardından 2024 yılı sonuna kadar bir lisans alındı. Lisansın alınmasının ardından toplamda 38 adet T70'in üretimi de 2024'e kadar tamamlanacak. Kalan 71 adet T70 için ise ABD Kongresi'nin onayının alınması gerekecek.