Bulgaristan’ın İsrail’den doğalgaz tedarik etmesi durumunda Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz hattı kullanılacak.

Bulgaristan hükümeti çarşamba günü enerji tedarik etmekte oldukları kaynakları çeşitlendirme stratejisi adına İsrail’deki doğalgaz kaynaklarına dair olasılıkları değerlendireceğini açıkladı.

SeeNews tarafından yapılan habere göre, Bulgaristan hükümeti iki ülkenin enerji bakanlıkları arasında bir “uzlaşı belgesi” tasarısının imzalandığını onayladı. Sofya’dan yapılan açıklamaya göre tasarı doğalgaz kaynakları gibi müşterek menfaatlerin tartışılabileceği bir çalışma grubunun kurulmasını teşvik ediyor.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Bulgaristan hükümeti İsrail’den doğalgaz tedarik edilmesinin Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz boru hattı ile mümkün olacağını belirtti.

Bulgaristan şu anda, doğalgaz ihtiyacının tamamını Rusya üzerinden karşılıyor.

2018 yılında Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova Tel Aviv’e düzenlediği bir ziyaret esnasında İsrail’den doğalgaz tedariki için olan olasılıkları incelemişti.

İsrail Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz yaptığı açıklamalarda Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya gibi Güney Avrupa ülkeleri için İsrail’in enerji tedarik kaynağı açısından çeşitlilik sağlayabileceğini belirtmişti.