Bulgaristan silah üretimini arttırıyor!

Ekonomi Bakanı Bogdanov, ülkenin askeri üretimine dikkat çekerek; “Hem devlete ait, hem de özel sektöre ait savunma tesisleri maksimum kapasiteyle çalışıyor. Bir yıl içinde üretimimizi ikiye katlamayı başardık” dedi. Savunma sanayinin hayati rolünü vurgulayan Bogdanov, Bulgaristan'da 70 binin üzerinde kişinin savunma sanayinde istihdam edildiğini belirtti.

Bulgaristan, Ukrayna savaşının başlangıcında Sovyet MiG-29 ve Su-25’lerini almak için Doğu Avrupa'da başvurulan ilk ülkelerden biriydi. Ancak Bulgaristan, bu jetlerin Bulgaristan'ın ulusal güvenliğinde hayati rolü olduğunu ifade ederek bu başvuruyu kabul etmemişti. Bulgaristan eskiyen Sovyet uçakları yerine ABD’den F-16 alıyor.

Bulgaria-has-promised-to-donate-its-MiG-29-fighters-to-Ukraine

Bakan Bogdanov, bTV’deki açıklamalarının devamında Bulgaristan savunma sanayiinin, önümüzdeki on veya yirmi yılı göz önünde bulundurarak, yeni ürün ve çözümlerin üretim süreçlerine dâhil edilmesi hususunda aktif olarak çalıştıklarının altını çizdi.

Yayınlanan röportajın ardından açıklamaları yorumlayan uzmanlar, üretimdeki artışın temel nedeninin Ukrayna’da yaşanan çatışmalar olduğunu öne sürüyor.

Son iki yılda hükumet kurmayı başaramayan ve çalkantılı parlamento seçimleri yaşanan ülkede özellikle Ukrayna’ya silah ve mühimmat ihracatı sekteye uğradı. Her ne kadar Bulgaristan Ukrayna’ya yönelik ihracat faaliyetini saklamaya çalışsa da, Ukrayna cephesinde Bulgar silahlarının varlığına dair kanıtlar ortaya çıktı. 2023 yılı boyunca yayınlanan haber ve raporlara göre Bulgar tanksavar mayınları, bombaatarlar, optik nişangâhlar ve hedef işaretleyiciler Ukrayna askerleri tarafından kullanılıyor.

Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

Bulgarian-M60CMA-60mm-mortars-appeared-in-the-Ukrainian-army

Envanterinde ciddi miktarda Sovyet savaş araç ve donanımları bulunan Bulgaristan, en son S-300 karadan havaya füze sistemlerinin bileşenlerini Ukrayna’ya vermesiyle gündeme gelmişti. Ayrıca Bulgaristan'ın ABD’den Stryker savaş aracı alması ile birlikte, envanterindeki BTR-60 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıları Ukrayna’ya vermesi bekleniyor.

Bulgaria-will-donate-S-300-malfunctioning-missiles-to-Ukraine

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev ile röportaj yapan Ukrayna internet haber portalı Kiev Independent’a göre; Bulgaristan'ın Sovyet dönemi mirası geniş silah rezervleri ve kapsamlı savunma endüstrisi, Ukrayna'nın zaferinde etkili olabilir. Savunma Bakanı Tagarev yaptığı röportajda ‘’Ukrayna'nın Rusya'yı başarılı bir şekilde savuşturması, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden kazanması stratejik olarak bizim lehimizedir.’’ diyerek gündeme gelmişti.  

Bulgar hükumeti Ukrayna konusunda gerekli adımları atmaya hazırken, Bulgar Cumhurbaşkanı Rumen Radev ise tam aksi yönde hareket ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Temmuz ayı başında Bulgaristan'a yaptığı ziyareti sırasında, Radev'i Ukrayna'nın silahlandırılmasına karşı tutumu ve yaşananları ‘’çatışma’’ olarak dile getirmesi nedeniyle kınadı.   

Temmuz ayındaki açıklamalarında Cumhurbaşkanı Radev ise gazetecilere Kiev'in savaşın sürdürülmesinde kararlı olduğunu ve tüm faturayı Avrupa'nın ödeyeceğini belirtince yeni bir tartışma alevlendi.

radev zelenski

Radev’in sözleri üzerine, Sofya'daki Ukrayna büyükelçiliği tarafından Rus propagandasını tekrarlamakla eleştirildi. Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov da bu açıklamayı onaylamadığını ifade ederek, yorumların Bulgaristan'ın da üyesi olduğu AB ve NATO'nun görüşlerini yansıtmadığını ifade etti. Savunma Bakanı Tagarev de Cumhurbaşkanının tartışmalı yorumlarının, parlamenter bir cumhuriyet olan Bulgaristan'ın Ukrayna’ya olan desteğini etkilemeyeceğini, savunma, güvenlik ve dış politikayla ilgili konulardan Cumhurbaşkanından ziyade hükümetin sorumlu olduğunu belirtti.

Bulgarian-made-ATGLs-a-copy-of-SPG-9-were-delivered-to-Ukraine

Özellikle ABD yardımının kongredeki tutum yüzünden çıkmaza girdiği, AB'nin Ukrayna'yı destekleme çabalarının Slovakya ve Macaristan'ın vetoları nedeniyle engellendiği bir dönemde, Bulgaristan'ın yardımına duyulan ihtiyaç artık daha da acil bir seviyeye gelmişe benziyor.