Bulgar hükümeti tarafından 6 Bulgaristan vatandaşının, GRU (Rus Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı askeri istihbarat teşkilatı) adına casusluk faaliyeti yaptıkları doğrulandı. İddialar arasında casusların yalnızca Bulgaristan askeri meseleleri ile ilgili değil, aynı zamanda NATO ve Avrupa Birliği hakkında da bilgi aktarımında bulundukları yer alıyor.

Intelnews sitesinde yer alan haberde, yayımlanan birtakım raporlarda casusların Rusya’ya Bulgaristan’daki ABD varlığına dair bilgileri de sağladığı, ayrıca casusların hedef aldıkları kurumlar arasında CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın bulunduğu ifade ediliyor.

İddialar arasında casus çetesinin liderinin Bulgaristan Savunma Bakanlığı'ndan emekli bir üst düzey yetkili olduğu, üyelerden birinin ise Bulgaristan Parlamentosu'nda görevli emekli bir askeri istihbarat subayı olduğu yer alıyor.

Zanlıların Sofya’da ki Rus Büyükelçiliği'ne yaptıkları düzenli ziyaretlerinde topladıkları bilgileri ilettikleri, ödemeyi ise nakit olarak aldıkları belirtildi. Bulgaristan Başsavcılığı tarafından Rus aracılar ile Bulgar çete üyeleri arasındaki temaslara dair ele geçirilen ses kayıtlarını paylaşılmış, ek olarak alınan başka görüntü kayıtlarında işlemler arasındaki nakit ödemesine dair görüntülerde gösterilmişti.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi