Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Türkiye sınırları dışında bulunan ve Osmanlı'dan günümüze intikal eden camii, çeşme, hamam, köprü gibi yüzlerce tarihî yapı, tarih bilincine sahip kişilerin çalışmalarıyla ihya ediliyor.

Kırcaali Haber'in ETTDER tarafından yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine göre, Harmanlı Belediyesi iş birliğiyle yürütülen ve Avrupa Birliği'ne bağlı  "Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması"  projesi kapsamında 1585 yılında Rumeli Beylerbeyi Siyavuş Paşa tarafından yaptırılan köprüde geniş kapsamlı restorasyon çalışması gerçekleştirildi.

Doğu ve batıyı birbirine bağlayan "Diyagonal Yol" koridorunun da turistik anlamda canlandırılmasının hedeflendiği proje ile restore edilen köprü düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Harmanlı Belediye Başkanı Maria Kirkova, kentteki Osmanlı dönemi eserlerinden biri olan köprünün restore edilip çevresi düzenlenerek turizme kazandırıldığını belirtti.

Konuşmanın ardından köprünün anahtarı, köprünün restorasyonunda görev alan mimar tarafından Belediye Başkanı Kirkova'ya takdim edildi.

ETTDER Başkanı Bülent Bacıoğlu ise Osmanlı mirası olan tarihî köprünün proje sayesinde ayağa kaldırıldığını kaydetti.