Bulgaristan zırhlı kuvvetlerini güçlendirme yolunda adımlar atıyor!

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, hükumetin 1,37 milyar dolarlık bir bütçe ayırararak Stryker muharebe araçlarını satın alma yönündeki planı onayladığını duyurdu. İlk ödemelerle birlikte yürürlüğe girecek anlaşma iki yıl içerisinde teslimatların yapılmaya başlanmasıyla hız kazanacak ve üç yıl içerisinde de tamamlanmış olacak.

Stryker muharebe aracı_2

ABD, Ukrayna hava savunma sistemlerini modernize ediyor ABD, Ukrayna hava savunma sistemlerini modernize ediyor

Eylül ayının başlarında Bulgaristan’ın 183 adet muharebe aracı satın almak amacıyla ABD’li yetkililerle görüştüğü ve 1,5 milyar dolarlık tahmini fiyatlandırmadan daha düşük bir tutar için görüşmelere devam ettiği aktarılmıştı. Öte yandan resmi makamlardan şu anki sözleşmenin teklif kapsamına veya Bulgaristan Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek Stryker sayısına ilişkin net bir bilgi paylaşılmadı.

Kabinenin planlanan satın almayı onaylama kararının ardından, satın alma ve maliyete ilişkin yasa teklifi Bulgaristan Ulusal Meclisi'ne sunulacak. Bakan, milletvekillerinin mevzuatı onaylamasının beklendiğini, ardından sözleşmenin imzalanacağını ve onun ardından da Ulusal Meclis tarafından onaylanacağını söyledi.

Stryker muharebe aracı_3

Bulgaristan’a teslim edilecek Stryker muharebe araçlarının üretimi General Dynamics Land Systems tarafından gerçekleştirilecek.

Tagarev, projenin yalnızca üç mekanize taburu tek bir tugayda birleştirme açısından değil aynı zamanda ülkenin savunmasına yönelik tüm ittifak faaliyetlerine katılmada sağlayacağı avantajlar açısından da önemli olduğunu kaydetti.