İnsansız hava aracı sistemleri Ukrayna-Rusya savaşının kritik aktörleri arasında yer alıyor!

Ukrayna operator_1

Ucuz, stokta mevcut ve kolay temin edinilebilen drone sistemleri Ukrayna kuvvetlerinin Rus hava savunma sistemlerinden kaçınabilmesini ve bu kritik sistemleri hedef almasını sağlıyor. Rus kuvvetlerine karşı yavaş ilerleyen bir karşı saldırıda, ucuz insansız hava araçlarından oluşan bir filo Ukrayna kuvvetlerine ciddi avantaj sağlıyor.

Yapılan röportajlarda askerler, komutanlar ve pilotlar droneların durgun savaşın bir köşesinde fark yaratmaya başladığını vurguluyor. Zira insansız hava aracı sistemleri, farklı malzemeleri ve değişken frekanslarıyla sinyal bozucu sistemleri atlatmayı başarıp düşman topçu mevzileri ve hava savunma sistemlerine yönelik arayışlarında hatların daha derinlerine gidebiliyorlar.

Ukrayna operator_2

Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

Aktarılan bilgilerde güneydeki iki ana Ukrayna ilerleme hattından biri boyunca Rus ordusunun obüslerini Ukrayna silahlarının menzilinin dışına çıkarmak zorunda kaldığı, Ukraynalı drone pilotlarının savaşın başlarında kendilerini neredeyse hatasız bir şekilde tespit eden Rus elektronik sinyal bozucu sistemlerinden düzenli olarak kaçabilecek kadar iyi adapte oldukları yer alıyor.

Ukrayna'nın karşı saldırısının haziran ayında başlamasından bu yana geçen zamanda Ukrayna'nın güneydeki Rus kuvvetlerini yarıp geçme çabası ilerlemelerin bazen metrelerle ölçüldüğü meşakkatli ve kanlı bir piyade savaşına dönüştü.

Ukrayna drone nihai

Ancak yaz aylarından itibaren insansız hava aracı tasarımlarında ve radyo frekanslarında yapılan bir dizi değişiklik, başlangıçta güneydeki bir karşı saldırının ilk haftalarında düzinelerce insansız hava aracını kaybetmiş olan Ukraynalı pilotların insansız hava araçlarını ön hattın çok ötesine göndermesine imkan vermeye başladı.

Şu an ön hattın bazı kısımlarında çok sayıda küçük İHA’nın uçuş gerçekleştirdiği, hatta Ukrayna ordusunun uçuşları hava trafik kontrolüne benzer şekilde bir sevk görevlisi ile koordine ettiği belirtiliyor.

Keşif/Gözetleme ekipleri, plastik köpük veya plastikten yapılmış insansız hava araçlarının radarda bulunmasının daha zor olduğunu söylüyor. Ukraynalı birimler ihtiyaç duyduğu çeşitli parçaları ticari tedarikçilerden satın alarak da temin edebiliyor. Drone operatörleri ve birimleri, gelişmiş Rus hava savunmasını geçebilecek kombinasyonlar bulana kadar parçaları karıştırıp eşleştiriyor.

Ukrayna drone_son

Operatörler ayrıca kendilerini takip etmeye çalışan Rus birimlerinden kaçınmak için uçuş sırasında frekanslar arasında geçiş yapıyor veya yere yakın uçuyorlar. Bazı askeri droneların aksine, Ukrayna'nın sahip olduğu çeşitli daha basit model dronelar GPS navigasyonu olmadan uçuyor. GPS olmadan pilotlar yollarını bulmak için binalar ve patikaların yanında kavşaklar gibi yerdeki işaretlere güvenmek zorunda kalıyor, tabi ki bu yöntem kendi içerisinde avantaj ve dezavantaj barındırıyor.

Madalyonun diğer tarafında pilotlar düşman unsurları avlamaya çalışırken karşı tarafın drone pilotları da onları arayıp avlamayı hedefliyor. Dolayısıyla keşif birimlerindeki drone pilotlarının çok dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Bazı operatörlerin yerleri tespit edildikten sonra konumlarını hedefleyen topçu, hava bombardımanı veya kamikaze İHA ile hayatlarını kaybettikleri belirtiliyor.

Rus ordusu da sivil kullanıma uygun tüketici dronları uçursa bile daha çok Orlan-10 gibi askeri dronelara, pahalı elektronik sistemlere ve füze savunmalarına güveniyor gözüküyor.