Türk savunma sanayii, yabancı ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yapılan anlaşma kapsamında 3 adet HÜRKUŞ Hafif Taarruz ve Temel Eğitim Uçağı ile 2 adet ANKA SİHA'yı Çad Hava Kuvvetlerine teslim etti.

TUSAŞ tarafından yapılan sosyal medya paylaşımında, "Teslimatlarımızı hızla sürdürüyoruz. 3 adet HÜRKUŞ, 2 adet ANKA’yı Çad Hava Kuvvetlerine teslim ettik." ifadeleri kullandı.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Paylaşılan görüntülerde, Çad'a ihraç edilen ANKA SİHA'ların yanı sıra Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı da Afrika ülkesine teslim edildi.

Gerçekleştirilen HÜRKUŞ teslimatı ile Çad, HÜRKUŞ'un ihracat edildiği 2'inci ülke oldu.

Ekran Görüntüsü (66)

HÜRKUŞ Hafif Taarruz ve Temel Eğitim Uçağı

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla tasarlandı.

Geleceğin Eğitim Uçağı / Eğitim Uçağının Geleceği HÜRKUŞ gelişmiş eğitim uçağı, çağdaş ve küresel askeri eğitim uçağı gereksinimlerine göre özel olarak tasarlandı. Yeni nesil dijital kokpit, benzersiz yüksek tandem oturma konfigürasyonu, sınıfında en iyi pilot görüşü, uçak içi oksijen üretme sistemi ve yüksek performanslı motora sahip olan HÜRKUŞ, en zorlu görevler için maliyet etkin bir çözüm sunuyor.

Ekran Görüntüsü (71)

ANKA İHA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 2010 tarihinde gerçekleştiren ANKA İHA, üzerinde entegre gece ve gündüz, kötü hava şartların da dahil çalışabilen, yüksek çözünürlüklü kamerası ile keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespit, teşhis tanımlama gibi üstün performans görevlerinin yanı sıra 17 metre açıklığa sahip kanadının altında 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve faydalı yükler taşıyabiliyor.

Tamamen otonom iniş seyir ve dönüş kabiliyetine sahip olan ANKA, 30 saati aşkın görev süresine sahip ve 30.000 feet irtifada uçabiliyor. Bugüne kadar 170.000 saatin üstünde uçuş gerçekleştiren ANKA üzerine entegrasyonu tamamlanan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi ile birden fazla sistemin aynı anda koordinasyonu da sağlanmış oldu.