Türk savunma sanayii tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemleri, ihracat başarılarına devam ediyor.

ASELSAN, 1990'lardan bu yana hava platformuna entegre edilen elektro-optik sistemlerin geliştirilmesine ve üretimine yönelik çalışmalar yürütüyor.

ASELSAN'ın ürün gamındaki hava elektro-optik sistemlerden CATS ve ASELPOD yüksek adetlerle seri üretim rakamlarına ulaştı ve bunlar sahada aktif olarak kullanılıyor.

Dünya gündeminden düşmeyen ve oyun değiştirici etkiye sahip milli İHA'ların elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olan CATS'in seri üretimleri geçen yıl devam etti ve 200 bin saatten fazla uçuş görevi gerçekleştirildi.

CATS ile 2 bin 800'den fazla mühimmat atışında yüzde 98 başarı oranı yakalandı.

CATS'in ihraç edildiği ülke sayısı 10’u geçti, 5 ülkeye daha ihracatı konusunda görüşmeler yürütülüyor.

Toplam 100 sistemin teslimatı gerçekleştirilirken bu yıl CATS teslimatlarının yoğun şekilde devam edeceği öngörülüyor.

Yapay zeka ile algoritma iyileştirmeleri yapılan CATS sisteminin Bayraktar TB-2, Anka-S ve Bayraktar Akıncı platformlarına teslimatları gerçekleştirildi. Aksungur platformuna entegrasyon çalışmaları da devam ediyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ASELSAN’ın görüntüleme sistemlerinin ihracat başarısıyla alakalı bir açıklamada bulundu.

Ahmet Akyol resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ambargolara yanıt olarak geliştirilen ve şu anda milli Baykar SİHA'larımızın üzerinde 10'dan fazla ülkeye ihraç edilen CATS sistemi; güç birliğinin, vatansever Türk mühendisliğinin başarı öyküsüdür. Sahadaki tecrübelere dayanarak geliştirdiğimiz yeni kameramız ASELFLİR-500 ile de kahraman ordumuza ve efsane olmuş SİHA’larımıza fark yaratan yetenekleri sunacağız.

İHA ve SİHA'larımıza en yüksek milli teknolojilerle donatmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

ASELFLIR-600 ile uzaktan takip ve hedefleme

Arama, kurtarma ve taarruz amaçlı kullanılan sabit kanatlı hava platformları, döner kanatlı hava platformları ve hassas vuruş kabiliyetine sahip zırhlı kara araçlarında kullanılacak ASELFLIR-400 elektro-optik hedefleme sisteminin geliştirme çalışmalarında da son aşamaya gelindi.

ASELFLIR-400'de 2023 yılında seri üretim aşamasına geçilerek T70 Genel Maksat, Gökbey, Atak helikopterleri ve kaideye monteli cirit (KMC) aracında kullanıma alınacak.

ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sisteminde ise geliştirmeler son aşamaya geldi ve prototip üretime geçildi. Bu yıl ASELFLIR-500 sisteminin uçuşlu testlerine ve seri üretim faaliyetlerine başlanacak.

Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

Bayraktar Akıncı ve Aksungur gibi yüksek irtifa İHA, SİHA, TİHA başta olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılması planlanan, oldukça uzun mesafelerden hedef tespit, takip ve hedefleme yapacak ASELFLIR-600 elektro-optik sistemi geliştirilmesine de başlandı.