Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı, New York'ta ikili görüşme gerçekleştirdi. Söz konusu görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeyi yapmaktan memnuniyet duyduğu aktardı. Dışişleri Bakanı'nın kaydettiğine göre ikili; Ukrayna, Ermenistan-Azerbaycan ve Suriye krizleri başta olmak üzere ikili ve bölgesel konuları ele aldı.

Blinken ise Türkiye ve ABD'nin NATO müttefiki oluğunun altını çizdiği açıklamasında birçok zorluğun aşılmasında iki ülkenin birlikte çalıştığını belirtti. Blinken, söz konusu görüşmede özellikle Ukrayna mevzusunun gündeme alınacağını aktardı. İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının önemine de işaret eden Blinken, bu anlaşmanın sağlanması ve uygulanması konusunda müteşekkir olduğunu kaydetti.

ABD Dışileri Bakalığı da ikilinin görüşmesine dair açıklama yaptı. Açıklamada Azerbaycan-Ermenistan çatışması ve Ukrayna'nın NATO'ya entegrasyonunu geliştirmenin yöntemlerini ele aldığı ifade edildi.