Türkiye, resmen tanımak için acele etmediği Taliban yönetimini dün  Ankara’da ilk kez ağırladı.

Uluslararası meşruiyet kazanmaya çalışan Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'yi kabul eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’a Afganistan’daki insani krizin üstesinden gelmesi için yardım etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Taliban hükümetini tanımadıklarını özellikle belirterek, "Tanıma farklı angajmana girmek farklı. Angajman çerçevesinde özellikle acil ihtiyaç olan insani yardımların ulaştırılması gerekiyor. Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor. Özellikle Afganistan’ın yurt dışındaki hesaplarını donduran ülkelerin de daha esnek davranması gerektiğini söylüyorduk” ifadelerine yer verdi.

Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma

Taliban ile Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusu da ele alındı. Çavuşoğlu bununla ilgili “Havaalanlarının işletilmesi ve düzenli uçuşların başlayabilmesi için güvenlik konusundaki beklentilerimizi, sadece bizim değil, tüm uluslararası sivil havacılık camiasının beklentilerini bir kere daha kendilerine anlattık” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bakan Çavuşoğlu; Türkiye ziyaretinden önce ABD ve Avrupalı ​​yetkililerle Katar’ın başkenti Doha’da görüşmelerde bulunarak, Taliban’a yönelik yaptırımların Afganistan’daki güvenliği daha da zayıflatacağı ve göç dalgasına yol açacağı konusunda uyaran Muttaki'nin insani yardımlar, yatırımlar ve kalkınma yardımlarının devam etmesi konusunda talepte bulunduklarını söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca kadınların iş hayatına ve kız çocuklarının da eğitime katılmasının önemini vurguladıklarını ifade ederek “Bunun İslam dünyasının da bir beklentisi olduğunu tavsiye niteliğinde söyledik” şeklinde konuştu.

Görüşmelerin ardından Muttaki tarafından henüz bir açıklama gelmedi.