Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Dışişleri, Frankofoni ve Yurt Dışındaki Orta Afrikalılar Bakanı Sylvie Baipo Temon ile Ankara'da bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı Temon ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu basın toplantısıda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Antalya Diplomasi Forumu'na katılımı konusundaki açıklamalarının sorulması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

ABD'ye ait V-22 Osprey Japonya'da düştü ABD'ye ait V-22 Osprey Japonya'da düştü

Resim

Ermenistan'la başlatılan ve Azerbaycan'ın da desteklediği normalleşme sürecinin güven artırıcı adımlarla devam ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, bu kapsamda iki ülke özel temsilcilerinin ilk görüşmesini Moskova'da gerçekleştirdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, özel temsilcilerin sürekli temas halinde olduğunu ve bundan sonraki toplantıyı kararlaştıracaklarını aktararak, karşılıklı uçuşların ise şubat ayında başlayacağını hatırlattı.

Antalya Diplomasi Forumu'na (ADF) herkesin davet edildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, katılımla ilgili "Afrika'dan ciddi bir katılım var. Şu ana kadar 45 dışişleri bakanı, artı devlet bakanlarıyla 50 bakan katılımını teyit etti. Latin Amerika bölgesinden 6 ya da 7 bakan teyit etti." ifadelerini kullandı.

Resim

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri dahil 30 uluslararası örgüt temsilcisinin de Antalya Diplomasi Forumu'na katılacağını söyleyerek, "Herkes buranın özgür bir ortam platform olduğunu gördü. Biz de bunu istiyoruz. Yani diplomasiyi ve diyaloğu ön plana çıkaralım. Var olan sorunlar da görüşülsün, geleceğe yönelik vizyonlar da ortaya konsun." dedi.

 Çavuşoğlu, Ermenistan'ın Antalya Diplomasi Forumu'na katılımıyla ilgili de şunları söyledi:

"Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve yine Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan'ı davet ettik. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan en son davet ettiğimiz kişilerin ADF'ye katılabileceğini söyledi. Memnun oluruz çünkü Azerbaycan da geliyor. Burada Azerbaycan da düşüncelerini söylesin, Ermenistan da söylesin. Aynı şekilde güven artırıcı adımlarını da bir parçası olmuş olur."

[Ruben Rubinyan]

Antalya Diplomasi Forumu'nun bu yıl 11-13 Mart tarihlerinde yapılacağı ve "Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak" temasıyla Antalya'da gerçekleştirileceği duyuruldu.