Türkiye, F-16 alımına yönelik gündeme getirilen şartları kesin bir dil ile reddediyor.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

TRT Haber'e konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluABD Temsilciler Meclisi’nden geçen ve Türkiye’ye F-16 Blok 70’lerin şartlı teslimatını içeren yasa tasarısını ise kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, ABD yönetiminin şu anda Türkiye'ye F-16'ların yeni modellerini vermek istediğini belirterek, "Mevcut F-16'ların modernizasyonu konusunda kitlerin de verilmesi, kongrede hem Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda böyle bir eğilim var çünkü bunun NATO için de önemli olduğunu görüyorlar, bölgemizin güvenliği herkes için önemli. ABD hatta kendi güvenliğimiz bakımından da önemli diyor. Bir taraftan F-35 problemi devam ediyor, CAATSA yaptırımları sebebiyle. Bu F-16'nın önündeki engellerin kaldırılması lazım. Bir an önce de bunun temin edilmesi lazım." dedi.

Türkiye-ABD askeri heyetleri arasındaki teknik düzeydeki görüşmelerin olumlu seyrettiğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin müttefikleriyle savunma sanayisi alanında iş birliği yapmak istediğini, Türkiye'ye yönelik kısıtlamaların bulunduğunu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecinde de bu konunun gündeme geldiğini söyledi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"F-16'ya tabii ki Amerika'dan almak için bir girişimde bulunduk ama bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme de evet dememiz mümkün değil. Yani sonuçta şimdi oradan ne diyor? Yunanistan hava sahası derken neyi kastediyorsunuz? Yunanistan'ın haksız bir şekilde benim dediği ve bizim de aidiyeti belli olmayan adalar var, adacıklar var onlar da bizim yani anlaşmalarla daha önce belirlendi dediğimiz. Burada Yunanistan'ı haklı görmenin gerekçesi ne? ABD bir kere bugüne kadar sürdürdüğü daha düne kadar diyelim; gerek Kıbrıs'ta gerekse Türkiye-Yunanistan arasında bu izlediği dengeli politikadan bir sapma yaşamıştır, bu denge politikasına ABD'nin tekrar dönmesi gerekiyor."