Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamındaki temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin F-16 sürecini ve yol haritasını değerlendirdi.

“F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız.” diyen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin tutumunun net olduğunu ve egemenlik haklarının kırmızı çizgisi olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin kullanmayacağı bir ürünü kesinlikle almayacağını ifade eden Dışişleri Bakanı;

“F-16 ile ilgili kongre düzeyinde temaslarımız devam ediyor. Senatörler F-16'ların Türkiye'ye verilmesi konusunda bize destek veriyor. Nato üyesinin diğer bir Nato üyesine böyle bir kısıtlama getirmesi tabi mümkün değil.

F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız. 'Şöyle kullan böyle kullan' gibi bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev

Dünya 5’ten büyüktür vizyonu

New York’ta BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında çeşitli konuları değerlendiren Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin “Dünya 5’ten büyüktür” vizyonunu da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta bu vizyonu tüm dünyaya yaymayı hedeflediğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardır öncülüğünü yaptığı 'Dünya 5'ten büyüktür' vizyonunun diğer dünya liderlerince de gündeme getirilmeye başladığını bu BM Genel Kurulu'nda görmüş olduk.” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşında adil ve kalıcı çözüm

Basın toplantısında Rusya-Ukrayna savaşını da değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu;

“Rusya ve Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir çözüm için Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Rusya ve Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir çözüm için Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.