Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan meselesi ile ilgili uluslararası düzeyde yürütülen ortak adımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklama ile Afganistan’daki çatışmaların iç savaşa neden olmamasını umduklarını, ülkede ekonomik sıkıntı ve açlık olduğunu, Türk Kızılayı’nın bölgeye yardımlar yaptığını ve Kabil Havalimanı ile ilgili Katar ve ABD ile birlikte çalışıldığını belirtti.

İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi

Taliban’ı tanıma konusunda aceleci olunmaması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu; ülkelerin de bu konuda aceleci davranmaması gerektiğini, bunun için denge gözetilmesine ihtiyaç olduğunu ve Türkiye olarak şartlara ve gelişmelere göre hareket edileceğini vurguladı.

AB'nin mülteciler konusundaki mutlak anlayışına değinen Dışişleri Bakanı, AB'nin “Nasıl olsa Kovid var, mülteciler gelmez.” anlayışından vazgeçmesi gerektiğini, bu ortak sorun olduğuna göre, adil bir şekilde külfet paylaşımının olması ve sonuç itibarıyla 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi gerektiğini de kaydetti.

Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri ile bir sorununun olmadığına da dikkat çeken Çavuşoğlu ayrıca, uluslararası ilişkilerde kalıcı düşmanlık ve dostluk bulunmadığını, çıkarlara ve şartlara göre durumun değişebileceği ve bunun ilkesizlik olmadığı hususlarının da altını çizdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'de bulunma sebebine de değindi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye’de terör tehditi sebebiyle bulunduğunu, bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu ve Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünün desteklendiğini de vurguladı.