Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; 11 Kasım 2022 tarihinde Semerkant’ta düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dokuzuncu Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a refakat etmek ve TDT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Özbekistan’a gitti.

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Hazırlık Toplantısı’nda yapığı konuşmada İstanbul'daki toplantında bölgede yaşanan gelişmeleri hep birlikte ele aldıklarını, zor bir dönemden geçildiğini, yakın istişarelerin sürdürülmesi ve kendilerini şoklara dayanıklı kılacak orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

ResimÇavuşoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"İstanbul Zirvesi'nde kabul ettiğimiz Türk dünyası 2040 Vizyon belgesi, uzun vade için önemli bir adım oldu. Bunun ilk 5 yıllık uygulama kılavuzu olan strateji belgesini nihai hale getirmek dönem başkanlığımızın önceliklerinden birisiydi. Bunların hayata geçirilmesini sağlamak hepimizin ortak görevi. Bu konjonktür bir yandan da önümüze fırsatlar çıkarıyor. Tarih rotasını düzeltiyor. Asya yeniden öne çıkıyor.

Aramızdaki bağlantıları ve ulaştırma koridorlarını geliştirmemiz bir zorunluluk. Bu hedef, hem vizyon belgesinin hem strateji belgesinin önemli bir unsuru. Yarın kabul edilecek ticaretin kolaylaştırılması strateji belgesi, basitleştirilmiş gümrük koridoru ve uluslararası kombine yük taşımacılığı anlaşmaları memnuniyet verici."

Resim

Semerkant Zirvesi'nde, Türk Devletlerini ilgilendiren birçok alandaki hukuki altyapı çalışmaların ele alınması, mevcut ve yeni işbirliği başlıklarının değerlendirilmesi ve Teşkilatın ortak gündemindeki küresel ve bölgesel konuların masaya yatırılması bekleniyor.

ResimÇavuşoğlu bu vesileyle, Çimkent Fahri Başkonsolosluğunun açılışını gerçekleştirmek üzere, 9 Kasım 2022 tarihinde Kazakistan’ı da günübirlik ziyaret gerçekleştirdi.