Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde son zamanlarda görüşmelerini sıklaştıran Türk devletleri savunma sanayii, enerji gibi önemli sektörlerde yapılabilecek anlaşmalar için resmî temaslarını sürdürüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk devletleri ile derin kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla önemli anlaşmalara zemin hazırlayacak bir görüşme daha gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, dost ve kardeş Türkmenistan'ın Dışişleri Bakanı Raşid Meredov'la Avaza’daki Liderler Zirvesi öncesinde bir araya geldi. Üçlü Liderler Zirvesi öncesi Raşid Meredov'la görüşen Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan ile ulaştırma, enerji ve savunma sanayii alanlarında iş birliğini daha da ilerletecek adımları gözden geçirdiğini duyurdu.

Resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Dost ve kardeş Türkmenistan'ın Dışişleri Bakanı Raşid Meredov'la Avaza’daki Liderler Zirvesi öncesinde görüştük. Ulaştırma, enerji ve savunma sanayii alanlarında işbirliğimizi daha da ilerletecek adımları gözden geçirdik." ifadelerine yer verdi.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Çavuşoğlu ve Meredov arasında yapılan görüşmenin detaylarına dair bir bilgiye yer verilmedi.

Yarın gerçekleşecek olan Zirve'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakat edecek olan Çavuşoğlu, zirve çerçevesinde düzenlenecek Üçlü Dışişleri Toplantısı’na katılacak.