Türkiye, gayriaskeri statüdeki Adaları silahlandırmaya devam eden Yunanistan'a uyarı niteliğinde açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'a bir kez daha seslendi. Çavuşoğlu açıklamasında, Yunanistan'ın ABD ve AB ülkelerine güvenmemesi gerektiğine dikkat çekti. 

"ABD ve AB arkamda dersen, 'Kalimera' deriz"

Çavuşoğlu, ABD ve AB ülkelerine güvenerek Adaları silahlandıran Yunanistan için "Eğreti ata binen çabuk iner ya da çabuk düşer. Öyle 'Benim arkamda ABD var, benim arkamda AB var, ben istediğimi yaparım' dersen, ona biz 'Kalimera' deriz. Yani 'Günaydın' deriz. Uyan o hayalden. Bunların hiçbir faydası olmaz. Kimse senin arkanda durmaz" dedi. 

"Yunanistan Türkiye’nin BM’ye gönderdiği mektuplardan sonra çok panikledi"

Açıklamasının devamında Yunanistan'ın şu anda Türkiye’nin sadece bölgesel değil küresel bir aktör olmasından çok rahatsız olduğuna da dikkat çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Doğu Ege Adalarının gayriaskeri statüsünü ihlal eden Yunanistan, Türkiye’nin BM’ye gönderdiği mektuplardan sonra çok panikledi. Yunanistan’a diyorum ki; 'Gel, kendine güveniyorsan milleti de kandırma, yalan söyleme. Bu silahsızlandırılmış Adaların statüsüyle ilgili Uluslararası Adalet Divanı’nın yargı yetkisine koyduğun rezervi kaldır."

"Misliyle karşılık veriyoruz"

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı kışkırtıcı eylemlere giriştiğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı şekilde özellikle hava sahasını ihlal ediyor. Bu sefer biz misliyle karşılık veriyoruz. Sahada, denizde, karada her türlü adımına karşı fazlasıyla karşılık da veriyoruz”

"ABD'nin terazisi bozuldu" 

Çavuşoğlu, ABD’nin Yunanistan’a desteğine yönelik şunları kaydetti:

“ABD’nin terazisi bozuldu. Denge terazisi bozuldu. Daha önce Kıbrıs’ta da dengeliydi, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde de dengeliydi. ‘Belli lobileri mutlu edeceğiz.’ diye ABD’nin terazisini bozması son derece yanlıştır."

"Türkiye'nin de KKTC'nin de haklarını koruyacağız"

Çavuşoğlu açıklamasının devamında Kıbrıs Türklerinin her zaman yanında olduğunu ve çıkarlarını koruyacaklarını vurguladı:

“Yunanistan’daki ABD Büyükelçisi bilsin ki, Atina’daki Büyükelçi, bu işlerin ne ABD’ye faydası olur ne Yunanistan’a faydası olur. Kıbrıs’ta da olmaz. Biz ne olursa olsun, kim olursa olsun, dünya da karşımıza dikilse çıkarlarımızı korumak zorundayız, koruyacağız da. Kıbrıs Türklerinin haklarını da koruyacağız, kendi çıkarlarımızı da koruyacağız.”

Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu

"İsveç ve Finlandiya henüz somut adım atmadı"

Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine ilişkin de açıklamalarda bulundu. 

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Bizim itirazımız, o iki ülkenin NATO üyeliğine. İkili ilişkilerimizi kesmiş değiliz. Temasların devam ediyor ancak bu iki ülke tarafından Türkiye’nin terörle ilgili beklentilerine yönelik bir adım atılmadı. Biz, sözde değil özde müttefik istiyoruz. Teröre destek veren ülkeler özde müttefik olamaz. Zaten NATO içinde yeterince sözde müttefikimiz var. O yüzden yeni sözde müttefik istemiyoruz. Özde müttefik istiyoruz." dedi.