Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna, motor üretimi konusunda güçlerini birleştiriyor.

Defence Türk'ün haberine göre Çek Cumhuriyeti’nin önde gelen turbojet üreticisi PBS ve Ukrayna merkezli uçak motoru şirketi Ivchenko-Progress, ortaklaşa yeni bir AI-PBS-350 motoru geliştirmek için stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, ticari, geliştirme ve üretim alanlarında iş birliği yapmayı amaçlıyor.

Yeni AI-PBS-350 motoru, seyir füzeleri ve insansız hava araçları (İHA) gibi askeri uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlandı.

AI-PBS-350 motorunun maksimum itme gücü 3.400 N (765,76 lbf) ve ağırlığı 51 kg olacak. Motorun dış çapı 298 mm ve uzunluğu ise 706 mm olarak planlan. Ayrıca, motorun 5.0 kW elektrik gücü çıkışı olacak.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

AI-PBS-350-small

Bu iş birliği anlaşması sadece AI-PBS-350 motorunun geliştirilmesi ve üretilmesi üzerinde odaklanmayacak, aynı zamanda havacılık, savunma ve enerji sektörlerinde yeni ortak ticari ve geliştirme projelerinin belirlenmesi için de bir platform oluşturacak.

Ivchenko-Progress CEO’su Ihor Kravchenko, anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte yeni bir iş birliği dönemi başladığını ve rekabetçi bir motor üretmek için her iki şirketin de yoğun çalışacağını belirtti.

Bu iş birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerine rağmen Ivchenko-Progress’in faaliyetlerine devam etmesini ve ürünlerini fuarlarda sergilemeyi sürdürmesini sağlayacak. Ivchenko-Progress, daha önce turbofan ve turboprop motorlar üretirken, AI-PBS-350 motoruyla turbojet motoru alanına adım atmış olacak. Yeni motorun tamamlanma ve teslim tarihleri henüz açıklanmadı.