Tayvan, F-5 E/F Tiger II filosunu emekli ediyor Tayvan, F-5 E/F Tiger II filosunu emekli ediyor

Çek Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri F-35 ile envanterini güçlendirecek!

Savunma Bakanlığı tarafından geçen çarşamba günü yapılan açıklamada 150 milyar Çek Korunası (6,5 milyar ABD doları) değerinde bir anlaşma ile iki düzine F-35 savaş uçağı satın alımının onaylandığını ifade edildi.

F35-LMA-800

Teslimat süreciyle ilgili olarak 24 savaş uçağının ilkinin 2031 yılında, geri kalanlarının ise 2035’e kadar teslim edileceği aktarıldı. F-35’lerin halihazırda Çekya Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan 14 adet JAS-39 Gripen savaş uçaklarının yerini alması planlanıyor.

Savunma Bakanı Jana Cernochova uçaklar, pilotların eğitimi, mühimmatlar ve diğer masraflar gibi harcamalar için Çek Cumhuriyeti tarafından ABD’ye yaklaşık 5 milyar dolar ödeneceğini açıkladı. Bakan, toplam ödemeden arta kalan tutarın Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Caslav hava kuvvetleri üssünün modernizasyonu, yakıt ve personel eğitimi için kullanılacağını belirtti.

F-35A fighters

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Karel Rehka, yeni jetlerle ilgili olarak "ihtiyaç halinde müttefiklerimizle beraber kendimizi her tür saldırıya karşı etkili bir şekilde savunmayı başaracağız." ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Rusya'nın Ukrayna'yı tam kapsamlı işgal ettiği bir dönemde yaklaşık bir yıldır ABD ile müzakere yürütüyordu.

CV90

Çekya daha önce kuvvet modernizasyonu kapsamında kara kuvvetleri için 246 adet CV90 zırhlı muharebe aracını tedarik etme kararı almıştı.