Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Çek Cumhuriyeti'nin muharebe sistemleri yerli KUZGUN füzeleri ile daha etkili hale geliyor.

25 Mayıs Perşembe günü Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentinde düzenlenen IDET 2023 fuarı yeni bir anlaşmaya ev sahipliği yaptı.

Çek medyasının haberine göre TÜBİTAK SAGE ile Çek Cumhuriyeti merkezli Excalibur Army firması; kara silah sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi alanında iş birliğine imza attı.

Söz konusu iş birliği kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen KUZGUN güdümlü füze ailesi Çek muharebe sistemlerinin geliştirilmesine katkı sunacak.

KUZGUN’un turbojetli versiyonu 250 kilometreyi vuracak

Mutabakat zaptı, üçüncü taraf müşteriler için olası ortak silah sistemlerinin geliştirilmesi ve Çek ve Türk taraflarının ayrı projeleri için temel teşkil ediyor. Çekoslovak Grubu Holding şirketine ait Excalibur Army, bu sayede KUZGUN güdümlü füzelerini kullanarak muharebe sistemleri geliştirebilecek ve TÜBİTAK SAGE, iş birliği sayesinde Çek firmasının ürettiği araç platformlarına sahip olabilecek.

Excalibur Army İcra Kurulu Başkanı Jaroslav Skála anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Muhtıranın imzalanmasını memnuniyetle karşılıyoruz çünkü TÜBİTAK SAGE ile işbirliği, güdümlü füzeler ve akıllı silahlar içeren silah sistemleri alanındaki portföyümüzün genişlemesini sağlayacaktır. Bunlar, topçu sistemleri yelpazemizi uygun bir şekilde tamamlayabilir ve Çek Cumhuriyeti'nin önde gelen kara savaş araçları üreticisi olarak konumumuzu güçlendirebilir, aynı zamanda Türk ortaklarımıza performans, sürüş özellikleri, balistik ve mayın koruması açısından yüksek standartlarda araçlar sunabiliyoruz."

TÜBİTAK SAGE İş Geliştirme ve Pazarlama Birim Sorumlusu Tunca Selbes ise yaptığı açıklamada “Excalibur Army ile bağ kurmuş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. KUZGUN füzelerimiz dünyanın en iyileri arasında yer alıyor ve Excalibur Army araç platformlarıyla birlikte çok etkili silah sistemleri oluşturabiliyor. Mutabakat zaptının Excalibur Army ve diğer Çek şirketleriyle uzun süreli iş birliğinin başlangıcı olmasını umuyoruz.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Excalibur Army

Czechoslovak Group holding şirketine ait Excalibur Army şirketi; ağır askerî araçlar, yedek parçalar, silahlar, mühimmat ve diğer askerî teçhizat üreticisi ve satıcısıdır. Çoğunlukla kara askerî sistemlerinin büyük yükseltmeleri dahil olmak üzere modern askerî araçların geliştirilmesi ve üretimi, servisi, revizyonu ve modernizasyonuna odaklanmaktadır. Şirket General Dynamics European Land Systems (GDELS), Elbit, Rafael, Nexter, John Cockerill veya Pindad gibi ünlü küresel askerî teknoloji üreticileriyle iş birliği yapmaktadır.