Bir NATO ülkesi daha C-390 Millennium askeri kargo uçağını envanterine eklemeye hazırlanıyor.

Çekya Savunma Bakanlığı, Brezilyalı Embraer şirketi ile C-390 Millennium askeri kargo uçağın satın alınmasına ilişkin görüşmelere başlandığını duyurdu.

NATO ülkesinin C-390 Millennium tedarik planı, Çek Ordusu'nun bireysel bileşenlerinin gereksinimlerini karşılamak için en ideal çözüm olarak tanımlayan Çekya Savunma Bakanlığı'nın pazar araştırmasına ve analizlerine dayanıyor.

c-390-millennium-media-galery-_36_

ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025 ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025

Konu ile ilgili açıklama yapan Çekya Savunma Bakanı Jana Černochová, "Mümkün olan en düşük fiyata ve aynı zamanda mümkün olan en kısa teslimat tarihine ulaşmak amacıyla müzakerelere başlamak spesifik bir adımdı. Aynı zamanda, Çek şirketi AERO Vodochody AEROSPACE'in birkaç yıldır Embraer C-390 uçaklarının bileşenlerinin üretiminde yer almasından da memnuniyet duyuyorum. 

Savunma Bakanlığı uzun zamandır Çek savunma endüstrisini tüm stratejik projelere dahil etmeye çalışıyor. Yerli sanayinin desteklenmesi Çek Cumhuriyeti'nin güvenlik çıkarlarından biridir ve aynı zamanda Çek Cumhuriyeti'nin yeni Savunma Stratejisine de karşılık gelmektedir. Ordunun iyi kaynaklanması, güçlü ve güvenilir bir savunma sağlayacaktır. Askeri emirlerden sadece ordunun değil, örneğin iş imkanlarının genişletilmesi yoluyla vatandaşlarımızın da faydalanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

c-390-millennium-media-galery-_1_

Embraer C-390 Millennium'un alımına ilişkin müzakerelerin başarıyla sonuçlanması durumunda Çekya; hava yoluyla malzeme, ağır askeri teçhizat ve askeri personel taşımacılığını güvence altına alma kabiliyeti önemli ölçüde artıracak.

Çekya'nın halihazırda en az 12 saatlik uçuş süresine sahip, asfaltsız pistleri olan havalimanlarına iniş ve kalkış yapabilecek orta ve uzun menzilli bir askeri nakliye uçağı bulunmuyor olup bu ihtiyacı, müttefik olduğu ülkelerin uçakları ile karşılıyordu.

Birçok NATO üyesi ülkesi halihazırda Brezilya Embraer'den C-390 Millennium askeri kargo uçağı satın alma süreci yürütüyor. NATO müttefiki ülkeler Macaristan, Hollanda ve Avusturya, söz konusu uçağın tedariki için şirket ile sözleşme imzalamış olup bir başka NATO üyesi olan Portekiz, C-390'ı envanterinde bulunduruyor.