Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Çekya, ordusunun modernizasyonu kapsamında savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Çekya Savunma Bakanlığı, İsrail merkezli Rafael şirketi ile 48 adet I-Derby hava-hava füzesinin tedariki için KDV hariç KDV hariç 2,8 milyar Çek Korunası değerinde sözleşme imzaladı.

Taraflar arasında imzalanan sözleşme kapsamında Çekya, sipariş ettiği İsrail üretimi füzeleri 2027 yılına kadar teslim almayı planlarken tedarik edilecek söz konusu füzeler, Çekya'ya 2026 yılına kadar teslim edilecek olan 4 adet SPYDER hava savunma sistemi kompleksinin bir parçası olarak kullanılacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çekya Savunma Bakanı Jana Černochová, "Ukrayna'daki savaş bize, ister insansız hava araçları ister standart hava kuvvetleri olsun, hava saldırılarına karşı korunmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Askerlerimizin gerekirse bizi bu tehditlere karşı savunabilmesi için onları modern teknolojiyle, yani tam da bu füzelerle donatmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

I-Derby-Launch

I-Derby Uzun Menzilli Hava-Hava Füzesi

Rafael tarafından geliştirilen I-Derby ER hava-hava füzesi, çift darbeli roket motoruna ve aktif radar arayıcıya sahip. 100 km’den fazla menzile sahip olan hava-hava füzesi, savaş uçaklarına hem kısa menzillerde hem de görüş dışı menzillerde avantaj sağlıyor. I-Derby, at-unut yeteneğine ek olarak aynı anda birden fazla hedefi takip edebilecek şekilde geliştirildi.

Füzenin hafif olması F-16, F-15, F-18, Gripen, LCA, Typhoon gibi çeşitli modern savaş uçaklarında kullanılmasına olanak sağlıyor. Şekil ve boyut olarak Derby füzesiyle benzerlik gösteriyor.

Füzenin yeni geliştirilen kara tabanlı hava savunma sürümü ise 20 ila 60 km menzil içerisinde hava savunması sağlayan SPYDER hava savunma sistemlerinde olduğu gibi hava savunma bataryalarına hızlıca entegre edilebilecek şekilde tasarlandı. Karadan fırlatılan I-Derby ER füzesi, mevcut füze menzilini ikiye katlıyor ve 40 ila 80* km’ye kadar bir menzil içinde hedefin vurulmasına olanak sağlıyor.