Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Çekya, tank envanterini genişletmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

Çekya, Almanya ile yaptığı anlaşma kapsamında son parti Leopard 2A4 ana muharebe tanklarını teslim aldı. Çekya'ya yapılan son parti Leopard 2A4 teslimatı ile beraber ordunun envanterinde toplamda 14 adet 2A4 tankı hazır bulunuyor.

Bilindiği üzere 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna işgalinin başlaması sonrası Çekya, envanterinde bulunan Sovyet dönemi T-72 tanklarını Ukrayna'nın kullanımına sundu.

Leopard 2A4 tankı

Bu hamle sonrası Almanya, Çekya'ya 14 adet Leopard 2A4 ana muharebe tankı ve 1 adet Bergenpanzer 3 zırhlı kurtarma aracı hibe edilmesi için Prag hükümeti ile anlaşma imzaladı.

Bu anlaşmaya ek olarak Çekya, ordu modernizasyonu kapsamında envanterindeki Sovyet döneminden kalan tankların yerine NATO muadili 40 adet Leopard 2A7 tankı için Berlin ile görüşmelerde son aşamaya geldi.

Çekya tarafından Almanya’ya yapılan teklifin şeması ise şu şekilde: Çekya, tankların yaklaşık üçte birini ücretsiz olarak alacak; diğer üçte ikisini satın alınacak. Bu kapsamda Leopard 2A4 tankları ücretsiz olarak alındı.

Tedarik edilecek Leopard 2A7 tankları, şu anda Çekya merkezli VOP CZ’de onarım geçiren ve dolayısıyla savaşa hazır olmayan T-72M4 tanklarından daha üstün özelliklere sahip.