Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

Çekya, ABD'den sipariş ettiği askeri helikopterleri teslim almaya devam ediyor.

Çekya ile ABD'li Bell Textron şirketi arasında imzalanan anlaşma kapsamında Çekya Hava Kuvvetlerine yeni UH-1Y Venom genel maksat helikopteri ve AH-1Z Viper taarruz helikopteri teslimatı gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetlerine ait askeri kargo uçağı ile Çekya'ya gelen yeni helikopterler, resmi olarak Çekya Hava Kuvvetleri'nin kullanımına sunulmuş oldu.

F7buvT6XoAAjYRI

Çekya, daha önce Temmuz 2023'te ilk 3 adet AH-1Z Viper, ve Ağustos 2023'te ilk UH-1Y Venom helikopterini teslim almıştı.

Prag hükümeti, Eylül 2020'de ABD'li Bell Textron Inc. ile Çek Hava Kuvvetleri için dört adet AH-1Z Viper ve sekiz adet UH-1Y Venom helikopterinin üretimi ve teslimatı için 14,6 milyar Çek Korunası değerinde sözleşme imzalamıştı.

F7buvT6WAAA_AbT

Bu sözleşmenin yanı sıra ABD hükümeti, Ağustos 2022'de "İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi" programı kapsamında 6 adet AH-Z1 ve 2 adet UH-1Y helikopterini satış ücreti talep etmeden Çekya'ya devretme kararını açıklamıştı.

İlgili teslimatların tamamlanması sonrası Çekya Hava Kuvvetleri, envanterinde 20 adet ABD üretimi taarruz helikopteri ve genel maksat helikopteri bulundurucak.