Cezayir ve Rusya'nın 8 yıl süren ''savaş uçağı'' müzakerelerinin ardından Rusya'nın daha önce hiçbir ülkeye ihraç etmediği Su-34 savaş uçağı konusunda anlaşmaya vardığı iddia ediliyor.

Menadefence adlı sitede yer alan habere göre, üretimine Ocak ayında başlanan ve ilk partisi 2021 yılında teslim edilecek 14 adet Su-34 savaş uçağı konusunda Rus ve Cezayirli makamlar arasında anlaşma sağlandı. Rus yetkililer Su-34 savaş uçağı yerine Su-32 teklifinde bulundu ancak Cezayir teklifi reddederek bunun yerine envanterinde bulunan Su-24 savaş uçakların modernizasyonun yapılmasını istedi. Cezayir Hava Kuvvetleri personelinin eğitiminin önümüzde yaz aylarında Rusya'da, üretilen ilk parti Su-34'ler ile yapılacağı belirtildi. İkinci parti teslimatlar ise 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak. 

ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

Sitedeki haberin devamında, Cezayir Hava Kuvvetleri'nin Su-34 savaş uçakları ile uzun menzilli taktik bombardıman filosu kuracağı belirtilirdi. Hava kuvvetlerinin uçaklardan memnun kalması halinde ise yeni bir filo kurulacağı ve bu filo için de Rusya'dan Su-34 savaş uçakları sipariş edeceği aktarıldı. Uzmanlara göre Cezayir Hava Kuvvetleri Su-34 savaş uçakları ile karada ve özellikle denizde yüksek hassasiyetli, uzun menzilli bombalama yeteneklerinde ciddi bir gelişme sağlayacak. 

Medyada çıkan haberlere rağmen iki ülkenin resmi makamları konu hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Daha önce Rus ve Cezayir medyası, iki ülkenin toplam maliyeti 2 milyar dolar olan 14 Su-57 savaş uçağı konusunda anlaşma sağladığını iddia etmişti.

Soğuk Savaş dönemindeki ikili ilişkilerinden ötürü Rusya uzun yıllardır Cezayir'in ana silah tedarikçisi konumunda. Cezayir toplam silah ithalatının yüzde 67'sini Rusya'dan sağlıyor. Rusya'nın küresel silah pazarındaki en büyük üçüncü müşterisi olan Cezayir, Afrika Kıtasında ise Mısır'dan sonra en önemli ikinci müşteri olmayı sürdürüyor.