Cezayir’den Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı milislerin lideri Halife Hafter’in Trablus’a yönelik başlatmış olduğu harekâtla ilgili oldukça dikkat çeken bir açıklama geldi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Trablus’un gayrı meşru paralı güçler tarafından işgal edilmesinin belirdiği dönemde, Libya’ya müdahale etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Cumhurbaşkanı Tebbun’un Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna verdiği mülâkatın tanıtım videosu yayınlandı. Röportajda Libya’nın başkenti Trablus’un, gayrimeşru “paralı askerlerin” işgali altına girecek ilk Kuzey Afrika ve Arap başkenti olmasına asla müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Tebbun, bunun önüne geçmek için her türlü önlemi o dönem almış olduklarına değindi.

Tebbun mülakatında, “Cezayir, Trablus'un düşmesini önlemek için şu veya bu şekilde müdahaleye hazırdı. 'Trablus kırmızı çizgidir.' dediğimizde sözümüzün arkasındaydık ve ilgililer mesajımızı aldı." şeklinde açıklamada bulundu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Libya’nın doğusunda bulunan gayrimeşru silahlı milislerin lideri terörist başı Halife Hafter’in, birlikleriyle beraber Trablus’u işgal için başlatmış olduğu harekâtın en yoğun olduğu dönemde "Trablus, Cezayir için kırmızı çizgidir." uyarısında bulunmuştu.