Cezayir ve Rusya, askeri iş birliği anlaşması kapsamında ilişkilerini derinleştiyor.

Çeşitli sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan görüntülere göre Cezayir Silahlı Kuvvetleri, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi ve beraberindeki ekipmanları tedarik etmeye devam ediyor.

Temmuz 2015 ve Eylül 2021 tarihlerinde yine üzeri kamuflaj ile örtülmüş S-400 HSS'lerinin Cezayir'deki bilinmeyen bir limandan indirildiğine dair görüntüler paylaşılmıştı.

2014 yılında ise Rus savunma sanayii şirketi Almaz Antey ve Cezayir Silahlı Kuvvetleri arasında S-400 hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi konusunda anlaşma imzalanmıştı.

Cezayir, sınır komşusu Fas ile yaşadığı gerimlimlerin ardından, tarihsel anlamda önemli bağlarının bulunduğu Rusya ile savunma sanayii alanında son yıllarda önemli askeri anlaşmalar imzalıyor.

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Aynı şekilde Fas'ta özellikle Çin ve İsrail'den savunma sistemleri satın alıyor. Aralık 2021'de Fas Silahlı Kuvvetleri'nin bir süre önce Çin'den teslim aldığı FD-2000B hava savunma sisteminin ilk partisi, başkent Rabat'ın güneyindeki Sidi Yahia el Gharb üssünde görüntülenmişti.