BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

CIA Labs, yeni zorlukları çözmek için multidisipliner araştırma, geliştirme, test ve mühendislik yürütüyor. CIA Labs, mevcut çözümlerin üretimini uyarlıyor, geliştiriyor veya hızlandırıyor. Ayrıca, kalıcı bilimsel ve teknolojik sorunları yeni ve gelişmiş yollarla çözebiliyor. Araştırma alanlarında ise; gelişmiş malzemeler ve üretim, yapay zeka, makine öğrenimi ve veri analizi, biyobilim ve biyoteknoloji, dağıtık hesap defteri teknolojisi, (paylaşımlı hesap defteri teknolojisi) sanal ve artırılmış gerçeklik, yüksek performans ve kuantum hesaplama, gelecekteki kablosuz ve telekomünikasyon teknolojileri, robotik, otonom ve insan arayüz sistemi vb. gibi sistemler bulunuyor.

Laboratuvarların sahada gelişim sağlaması hedeflendi

Laboratuvarlar çok boyutlu ve multidisipliner araştırmalar yürütmek amacıyla CIA tarafından kuruldu. Laboratuvarlarda yapılacak olan Ar-Ge faaliyetleri kapsamında yapılan çözümler test edilecek ve test sonucunda elde edilen sistemler sahada kullanılacak.

CIA Labs ayrıca farklı kurum ve kuruluşları, mevcut araştırma projelerini iyileştirmek ve geliştirmek veya yeni fikirleri kullanmak için diğer federal laboratuvarları öne çıkmaya ve tesisle işbirliği yapmaya davet ederek ilgili çalışmalara destek olmalarını bekliyor.

Bugüne kadar sadece eğitim enstitüleri ve yetkili kuruluşlar tarafından yapılan "blockchain" araştırmaları artık CIA tarafından da yapılacak. Bu sayede CIA’da artık bu alandaki öncü kurumlardan biri haline gelecek gibi görünüyor.