Amerika'nın, Doha Anlaşması uyarınca Afganistan’da bulunan birliklerini 1 Mayıs’a kadar ülkeden çekmesi taahhütü bulunuyor. Fakat Pentagon ve CİA başta olmak üzere ABD'nin pek çok kurumu bu tarihte gerçekleşecek bir çekilmenin Afganistan’ı ABD’den sonra Taliban’ın devralması anlamına geleceğini düşünüyor. 

New York Times’ın haberine göre, geçen yıl CIA tarafından hazırlanan bir istihbarat raporu Afganistan’ın geleceği ile ilgili kritik bir karar alma sürecinde olan Joe Biden’a sunuldu. Rapora göre, Afganistan’da bulunan yabancı askerler Taliban ve hükümet kanadı arasında barış tesis edilmeden Afganistan’dan çekilirse, iki ya da üç yıl içinde Taliban ülkenin büyük kısmının idaresini kontrol altına alacak. Böyle bir durumun da El Kaide’nin ülkede kuvvet kazanıp yeniden dirilmesine zemin hazırlayacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

ABD’nin taze Başkanı Biden, başkan yardımcılığı döneminde ABD askerlerinin bölgede kalmasının çetin bir savunucusuydu; fakat adaylık sürecinde Trump gibi o da Afganistan’dan çekilecekleri beyanında bulundu. Şimdi Biden’ın Afganistan’dan çekilmek için 1 Mayıs tarihini erken görmesi ise Trump kadar aceleci davranmayacağını akıllara getiriyor. 

Taliban’ın tehditkâr açıklaması

1 Mayıs tarihi yaklaştıkça ülkedeki yabancı kuvvetlerinin çekilmeyeceğine dair emarelerin artması, Taliban kanadının sosyal medya aracılığıyla zehir zemberek bir açıklama yapmasına sebep oldu.

Taliban hareketi, kendilerinin Doha Anlaşması'na bağlı kaldıklarını ve karşı tarafın da ahde vefa göstermesi gerektiğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Taliban, Başkan Biden’a hitaben, "Barışı sağlamak için elinizde olan bu tarihi fırsatı, savaş isteyen kitlenin kışkırtmalarıyla heba etmeyin.’’ ifadelerini kullandı. Taliban ayrıca, "Mayıs ayında ülkede yabancı güçlerin bulunmaya devam etmesi durumunda Afgan halkının temsilcisi olan Mücahitler; dinleri ve memleketleri uğruna yabancı güçleri def etmek için uğraşacaktır." sözlerini kullandı.