ABD merkezli MIT Technology Review dergisi, çığır açan teknolojileri belirledi.

Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Bayraktar TB2'ler başarısıyla MIT Technology Review dergisine damgasını vurdu.

Dünyanın en önemli teknoloji mecralarından biri olan MIT Technology Review, Bayraktar TB2'leri 2023'ün çığır açan teknolojileri arasında gösterdi.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Dünyanın en önemli teknoloji mecralarından biri olan MIT Technology Review, milli SİHA'larımız Bayraktar TB2'leri 2023'ün çığır açan teknolojileri arasında gösterdi." dedi.

MIT Technology Review resmî Twitter hesabı üzerinden Bayraktar TB2'lere yönelik yaptığı açıklamada "Bayraktar TB2 gibi kitlesel pazara yönelik askerî 'drone'lar, 'drone'ların savaştaki rolünü önemli ölçüde genişletti. Muhabirlerimiz ve editörlerimiz bu tür 'drone'ları bu yılki 10 Çığır Açan Teknoloji listesine dahil etti." ifadelerine yer verdi.

Derginin internet sitesinde, on yıllar boyunca Predator ve Reaper gibi üst düzey hassas vuruş yapan Amerikan uçaklarının drone savaşına hükmettiği ancak Ukrayna'daki savaşın Çin, İran ya da Türkiye'de üretilen düşük bütçeli modellerle tanımlandığı aktarıldı.

'Drone'ların mercek altında alındığı haberde BAYKAR tarafından üretilen 5 milyon dolarlık Bayraktar TB2'nin İHA'lar arasında en dikkat çeken silah olduğuna yer verildi.

Bayraktar TB2 için 'yavaş uçan bir gövdede bir araya getirilmiş yeterince iyi parçalardan oluşan bir koleksiyon. Saatte 138 mil hıza ulaşabiliyor ve yaklaşık 186 millik bir iletişim menziline sahip' ifadelerine yer verilen haberde TB2, ABD yapımı Reaper ile kıyaslandı:

"Reaper gibi ABD yapımı İHA'lar, daha yetenekli ancak daha pahalı ve sıkı ihracat kontrollerine tabi. TB2 ise isteyen her ülke için mevcut. Ukrayna, 2019'da Donbas'taki askeri operasyonlar için 6 tane satın aldı ama İHA'lar 2022'nin başlarında Rus işgalcilerin engellenmesine yardımcı olduklarında dünyanın dikkatini çekti. Taktiksel avantajları açık."