Üst düzey bir yetkilinin yakın tarihlerde yaptığı açıklamada, Çin'in insanlı uzay istasyonunun çekirdek modülünü 2021'in ilk yarısında fırlatmayı planladığı aktarıldı.

China Military sitesinde yer alan haberde, Çin'in insanlı uzay programının baş tasarımcısı Zhou Jianping, çekirdek modülün, Hainan Eyaletindeki Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanından bir Long March-5B Y2 roketi ile gönderileceğini söylediği ifade edildi. Zhou, "Sonraki uzay görevleri arasında Tianzhou-2 kargo gemisinin ve Shenzhou-12 insanlı geminin ana modül yörüngeye gönderildikten sonra fırlatılması yer alıyor." dediği belirtildi.

Çekirdek modül üzerindeki testler tamamlanmış durumda ve astronot eğitimleri devam ediyor. Astronotlar bir dizi uzay gemisi dışı faaliyet (extravehicular) gerçekleştirecek. Çin'in uzay istasyonunun inşaatını 2022 civarında tamamlaması, inşaat projesinin iki aşamada uygulanması ve temel teknoloji doğrulama aşamasında, çekirdek modülün lansmanı da dahil olmak üzere altı uçuş görevinin planlandığı ifade edildi.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu