Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) çok sayıda askeri tatbikat gerçekleştirmeye devam ediyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun geçen 3 ay içerisinde bütün büyük Çin deniz bölgelerinde 100’den fazla tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatı için geri sayım NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatı için geri sayım

Çin Deniz Güvenliği İdaresi Pazartesi günü, önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak gerçek mühimmatlı askeri tatbikatlar için Güney Çin Denizi, Sarı Deniz'in kuzey bölgesi ve Bohai Boğazında üç ayrı seyrüsefer kısıtlama bölgesi duyurdu.

Mayıs ayının sonundan bu yana Bohai Denizi ve Sarı Deniz’de 48 tatbikat düzenlenmesi bu bölgeleri diğerleri arasında en yoğun tatbikat yapılan bölgeler halinde getirdi. Buna ek olarak, 3 aylık zaman dilimi içerisinde Tayvan yakınlarında Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından düzenlenen 39 tatbikat gözlemlendi.

Analistler, HKO'nun savaşa hazırlık durumunu artırmak ve Tayvan ayrılıkçıları ile yabancı kuvvetleri caydırmak amacıyla geçen yıldan bu yana söz konusu tatbikatları rutin hale getirdiğini ve gerçek tatbikat sayısının Tayvan savunma makamlarının bildirdiğinden daha yüksek olabileceğini aktardı.

Çinli askeri uzmanlar, HKO'nun tüm büyük deniz bölgelerinde tatbikatlar düzenleyerek olası bir askeri çatışma durumunda farklı yönlerden eş zamanlı saldırılarla yüzleşmeye hazırlandığını ve bunların aynı zamanda HKO’nun kıyı şeridinde stratejik bir deniz savunma çevresi oluşturduğu anlamına geldiğini ifade ettiler.