ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin Tayvan’a gitmesinin ardından alevlenen Çin-Tayvan gerginliği devam ediyor.

Gerginliği farklı bir boyuta taşıyan Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin’in Tayvan’da büyük çaplı bir tatbikat başlatmasına neden oldu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretine başlamasının ardından büyük çaplı askeri tatbikat başlattı.

Fransa, Asya’daki varlığını artırmaya çalışıyor  Fransa, Asya’daki varlığını artırmaya çalışıyor 

Çin tatbikatın yapılacağı bölgeyi de harita içerisine alarak tatbikatın yapılacağı bölgenin nereler olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan uyarıda tatbikatın yapılacağı bölgeler gösterilerek, bu bölgelerde uçuş yapılmaması istendi. Tatbikatın başlamasının ardından Çin, Tayvan Boğazı’na doğru ateşlediği onlarca füze ile gövde gösterisi yaptı.

Tayvan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin ordusuna ait 51 savaş uçağı ve 6 geminin Tayvan çevresinde görüldüğünü bildirdi. Açıklamada, uçaklardan 25’nin Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna uçtuğu belirtildi.

Çin'e ait hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.