Tech Briefly'nin haberine göre; Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin medyası ve hatta ByteDance kurucusu ABD'yi hırsızlıkla suçladı. 

Trump fikir değiştirdi

Son haftalarda, TikTok uygulaması Çin ve ABD arasındaki tansiyonu arttırdı. Bu ayın başlarında Trump yönetimi uygulamayı bütün Atlantik genelinde yasaklamayı düşünüyordu. Trump en son yaptığı açıklamayla farklı bir alternatif sundu. Şayet uygulamayı ABD'li bir şirketin alması halinde, kullanımına müsaade edeceğini ilan etti.

 

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Çin'den kınama geldi

Dün Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin medyasının Amerikan manevralarını hırsızlıkla itham ettiği çifte standartları ve önlemleri kınadı.

"Eleştirilme sebebi imrenilmesi"

Çin tarafı dünya çapında 800 milyondan fazla aktif takipçisi olan Tiktok'un, eleştirilen ama bir o kadar da imrenilen bir uygulama olduğunu öne sürüyor.

 

TikTok uzun süredir şikayet ediliyor

TikTok, ABD'nin kendi menfaatini besleyen bir strateji peşinde olduğuna dikkat çekmek istese de, birçok kez gizlilik ihlalinden dolayı uygulamadan şikayetçi olundu. Şikayetçi olanlar arasında çocuk hakları savunucularının ve derneklerinin bulunması da meseleyi daha hassas bir hale getiriyor. 

ABD: TikTok ulusal seçimler için tehdit oluşturuyor

ABD'ye göre TikTok, özellikle başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla ulusal güvenliği de tehdit ediyor. Hindistan da ABD ile bu görüşü paylaşıyor olacak ki; komşusu olan Çin ile askeri kızışma yaşayınca, geçtiğimiz haziran ayında uygulamayı kara listeye aldı.