Çin, kıtalararası balistik füze gücünü artırmaya devam ediyor.

Washington Post'un Kaliforniya'da uydu görüntülerini inceleyen araştırmacılara dayandırdığı haberinde, Çin'in Gansu eyaletinde bulunan Yumen şehri yakınlarında nükleer başlıklı balistik füzelerine yönelik var olan tesislerinde bulunan platformları içeren 119 benzer yapının tespit edildiği belirtildi.

WP'ye konuşan ABD'li uzman Jeffrey Lewis, "Buna Çin genelinde yapımı devam eden diğer tesislerin sayısını da eklersek, yapım aşamasındaki tesislerin toplam sayısı 145 olur. Çin'in nükleer kuvvetlerinin caydırıcılığını ABD'nin ilk saldırısına dayanabilecek ve ABD'nin füze savunma sistemini yenilgiye uğratmaya yetecek düzeye çıkarmayı planladığını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, Çin'in bu adımını Pekin'in nükleer alandaki imkanlarını önemli derecede genişleteceğinin göstergesi olarak yorumladı.

Washington Post, Çin'in 250-300 adet nükleer sahip olduğunu söylerken yeni tesislerde kaç adet füzenin konuşlandırılacağının bilinmediği söyledi.

Jandarmanın yerli SUV aracı ilk kez ortaya çıktı Jandarmanın yerli SUV aracı ilk kez ortaya çıktı

Ayrıca haberde, Çin'in daha önce bu tür tesisleri gözdağı vermek amacıyla inşa ettiğini, ancak nükleer füze konuşlandırmadığı dile getirildi.