Yapılan Araştırmalar sonucunda Huawei, Zapya ve Megvii gibi teknoloji şirketlerinin, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki toplu gözetim programına yaptıkları katkılarla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre, sızdırılan Uygur Türkleri tutuklu listesi, Çin'in Müslüman Uygur Türklerini tespit etmek ve keyfi olarak tutuklamak için gelişmiş veri toplama teknolojilerini kullanmaya devam ettiğini gösteriyor. Çin yönetiminin Uygur Türklerini tutuklarken öne sürdüğü gerekçeler; telefonlarını sürekli kapatıp açmak, genellikle şüpheli davranmak, 1980'lerden sonra doğmak gibi bahanelerden oluşuyor.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

ICIJ tarafından yapılan habere göre, Sincan'ın Aksu eyaletinde Entegre Ortak Operasyonlar Platformu (Integrated Joint Operations Platform) aracılığıyla işaretlenen 2 bin tutukludan oluşan bir liste elde edildi. Entegre Ortak Operasyonlar Platformu, bölgedeki insanlar hakkındaki verileri çeşitli kaynaklardan toplamak ve potansiyel tehdit olarak görülenleri işaretlemek için kullanılıyor. 

Araştırmacı Maya Wang konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Aksu listesi, Çin'in Sincan'daki Türk Müslümanlara yönelik acımasız baskılarının, teknolojiyle nasıl güçlendirildiğine dair daha fazla bilgi sağlıyor." dedi.