Çin donanması tarafından yakın tarihlerde Güney Çin Denizi'nde tatbikat gerçekleştirildi. Güney Çin Denizi'nin neredeyse tamamında hak iddia eden Çin, bölgedeki donanmasını ve donanma üslerini kuvvetlendiriyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, edinilen yeni uydu görüntülerinden bölgede yeni bir kuru havuzunun inşasının istikrarlı şekilde devam ettiği ve bu havuzun Çin’in yeni Type-003 "süper uçak gemisi" için yeterli büyüklükte olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

2016 yılında inşaatı başlayan yapının tamamlanmak üzere olduğu görünüyor. Görüntüler uydu kaynaklı olduğu için yapının kesin amacı hakkında kısmi bir belirsizlik olsa da gelinen aşamada yapının devasa bir kuru havuz olduğu konusunda emin olunduğu ifade edildi.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Çin’in genişleyen uçak gemisi filosuna Şangay’da inşaatı devam eden ve Çin donanmasındaki uçak gemileri arasında en büyüğü olan Type-003 gemisini ekleniyor. Önceki iki gemide Kuznetsov sınıfı tasarıma benzer olarak "ski-jump" tekniği ile uçak fırlatma operasyonunu gerçekleştirilmekteydi. Type-003 uçak gemisinde ise Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın Ford sınıfı uçak gemi tasarımına benzer olarak Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi’nin (EMALS) kullanılmasının beklendiği belirtildi.

Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi, Xi’an KJ-600 gibi daha ağır "havadan erken uyarı ve kontrol" uçaklarının fırlatılmasına imkân sağlıyor. Ayrıca yeni nesil muharip uçaklar ve insansız hava muharebe araçları beklenen yenilikler arasında bulunuyor. Eklenen yeni birimleri Hainan bölgesinde bulunan donanma üssü bağlamında da değerlendirmek gerekiyor. Bu birimler arasında nükleer ve konvansiyonel denizaltılar gibi birimler bulunuyor. Halk Kurtuluş Ordusu’nun Güney Filosu'nun en iyi birimleri bünyesinde bulundurmaya başladığı ve bir veya iki uçak gemisiyle bölgedeki askerî varlığının daha da güçleneceği ifade edildi.