Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Çin Denizi'nde gerçekleştirdiği tatbikatlara bir yenisini daha ekliyor. Ordunun savaşa hazırlık durumu açısından önem arz eden tatbikatlar kritik bölgelerde de gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Çin Hainan Deniz Güvenliği İdaresi tarafından yayınlanan bir bildiride Çin Halk Kurtuluş Ordusunun 12-14 Mart tarihlerinde Güney Çin Denizi bölgesindeki sularda askeri tatbikat düzenleyeceği duyuruldu.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Çin’in bölgede gerçekleştirdiği askeri faaliyetler bölge ülkelerinin rahatsız olmasına sebep olabiliyor. Güney Çin Denizi'nde bölge ülkeleri kadar Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bölge dışı aktörlerinde faaliyetleri gerçekleştiriyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Donanma Kuvvetleri unsurlarınca bölgeden geçişler gerçekleştirilirken Çin yönetimi bu geçişlere tepki göstermiş, ABD yetkilileri ise geçişlerin uluslararası hukuka uygun olarak “seyrüsefer özgürlüğü” içerisinde gerçekleştiğini ifade etmişti.

Yakın tarihlerde Fransa tarafından bir devriye görevi icra edilmişti. Devriye görevi, nükleer saldırı denizaltısı SNA Emeraude ve denizaltına eşlik eden destek gemisi BSAM Seine tarafından Çin’in birçok stratejik noktasında hak iddia ettiği Güney Çin Denizi'nde gerçekleşmişti. Halihazırda, Çin’in yanında birçok devlet değerli kaynakların bulunduğu düşünülen söz konusu bölge için hak iddiasında bulunuyor.