Çin hükümeti sivil kullanıma ait varlıkları aynı zamanda askerî amaçları için kullanıma uygun hale getirerek sivil oluşumları ulusal güvenlik meseleleri içine dahil ediyor.

Çin hükümetinin yaygın olarak izlediği bu politika doğrultusunda sivil amaçla kullanılan iki ikmal gemisi yüksek teknolojiye sahip gözetleme ekipmanlarını kullanmaya başlayacak.

Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde

Radio Free Asia sitesinde yer alan haberde Çin, sivil amaçlarla kullanılan iki geminin yüksek teknoloji gözetleme ekipmanları ile donatılması için Zhejiang Dali isimli şirket ile anlaştığı ifade edildi. Şirket, söz konusu iki gemi için uzun mesafeli gözetleme sistemi sağlayacak.

Şirketin gemilere kazandırdığı bu sistemler hem deniz hem de hava unsurlarına karşı arama, gözetleme ve denetleme faaliyetlerinin yapılmasını sağlıyor. Aynı zamanda sistemler sayesinde hedeflere ait video kayıtlarının da toplanabilmesinin mümkün olduğu, gözetleme sistemlerinin 34 saat boyunca tüm hava koşullarında gemilere, gemi güvertelerinde bulunan kişilere, hava araçlarına ve su yüzeyinde bulunan objelere karşı kullanılabileceği belirtiliyor.