Hızla büyüyen uzay savaşlarının ana aktörlerinden biri olan Çin, Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna ilk insanlı uzay aracı taşıyan roketini fırlattı.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli astronotları taşıyan Long March-2F roketi Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden Tiangong uzay istasyonuna doğru yerel saatle sabah 9.22'de uzaya gönderildi.

Euronews'in haberine göre, fırlatma öncesi düzenlenen törende Çinli astronotlar,  "Çin Komünist Partisi olmadan yeni bir Çin olamaz" adlı şarkıyı söyleyen izleyicileri ve çalışanları selamladı. Fırlatmadan yaklaşık on dakika sonra yörüngeye ulaşan uzay aracının fırlatma roketinden ayrılışı ise kumanda odasında heyecanla karşılandı.

Çin devlet televizyonu CCTV'nin uzay aracının içinden yaptığı canlı yayında astronotların kasklarını çıkararak kameralara gülümsediği ve el salladığı görüldü. Yayınlanan bir başka görüntüde ise astronotlardan biri uçuş kılavuzunu incelerken kucağındaki kalemin yer çekimsiz ortamda süzüldüğü ekranlara yansıdı. Dünya'ya ait canlı görüntüler ise uzay aracının dışındaki kamera ile yayınlandı.

Jiuquan uydu fırlatma merkezi, Şıncou-12 uzay aracının başarılı bir fırlatma işlemi gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu uçuş Çin'in 5 yıl sonra uzaya insanlı uzay aracı göndermesi bakımından dikkat çekiyor.

Çin uzay istasyonu Tiangong

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan daha küçük olan Tiangong uzay istasyonunun kullanımının on yıl olacağı düşünülüyor. Tiangong'da yaşam ve çalışma için ayrı modüller bulunuyor. Tiangong'un yaşam modülü; uzay için koşu bandı, egzersiz yapmak için bisiklet ve kontrol merkezi ile e-postalar ve video görüşmeleri için haberleşme merkezi gibi günlük işlerin icra edilebilmesi için birçok imkanla donatıldı.

Astronotların görevleri sırasında 6-7 saat süreli iki uzay yürüyüşü gerçekleştirmeleri planlanıyor. Bu yürüyüşler için de geliştirilen en son uzay giysilerinin kullanılacağı belirtiliyor. Astronotların ayrıca bu göreve hazırlanırken tam uzay kıyafeti içerisinde su altında yüzlerce kez takla atma gibi hareketleri de içeren 6 bin saatten fazla bir eğitimden geçtiği bildiriliyor. Bu görev 1 Temmuz'da Çin Komünist Partisi'nin yüzüncü yılını dev bir propaganda kampanyasıyla kutlamaya hazırlanan Pekin yönetimi tarafından büyük bir prestij kaynağı olarak görülüyor.

Çin'in uzay programı

Çin uzay ajansı bu yılın sonuna kadar istasyona toplam 11 fırlatma işlemi planlanlıyor. Bunların üçünün insanlı görev olması ve bu görevler kapsamında 70 tonluk uzay istasyonuna iki laboratuvar modülü daha eklenerek genişletilmesi amaçlanıyor.

Çini uzay istasyonunun uluslararası iş birliğine açık olacağını belirtse de bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Uzay programı yetkilileri yabancı ülkelerin Çin uzay istasyonuna girme talebi olduğunu ve kendilerinin de gelecekte buna açık olduklarını dile getiriyor.

Pekin yönetimi daha önce Rusya ile ortak bir ay istasyonu kurma planı bulunduğunu belirtmiş, iki ülke bu hafta içinde potansiyel iş birliği fırsatları için bir yol haritası üzerinde ulaşmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Rusya ve Avrupa iş birliğinde geliştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Çinli astronotlara karşı ABD tarafından uygulanan yasak, Çin'i uzay programıyla ilgili yeni icraatlara yöneltti.