Çin’in Gobi Çölü bölgesinde yer alan Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Hava Kuvvetleri eğitim sahasına birçok kulübe/baraka yerleştirildi. Bu yapıların HKO Hava Kuvvetleri operasyonlarının zorlu hava ve arazi şartları içerisinde dahi başarıyla icra edilmesine yönelik geliştirilen ilk mobil kışlalar olduğu ifade edildi.

China Military sitesinde yer alan haberde, çeşitli fonksiyonel gereksinimlere yönelik olarak bu yapıların farklı şekillerde üretilebileceği ve kullanılabileceği, bunlar arasında kutu tipi prefabrik ile konteynır tipi evlerin yer aldığı aktarıldı. Sistemin en büyük kazançlarından biri, zaman ve personele duyulan ihtiyacın az olması görülüyor.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Geleneksel saha destek yapılarına kıyasla modern mobil kışlaların zaman ve para tasarrufu sağlaması yanında, birimlerin daha bütünsel bir yapı oluşturmalarına ve böylece daha kolay sevk edilmelerini sağladığı, aynı zamanda kışlaların tasarımının komuta ve iletişim, yaşam ve konut kullanımı, tıbbi destek gibi işlevlerin yerine getirilmesine olanak sağladığı ifade ediliyor.

Haberin devamında HKO Hava Kuvvetleri Lojistik Departmanı ile Askeri Tesisler İnşaat Bürosu asistanı Xiao Peng'den aktarılan açıklamada mobil kışlaların en az 50 kez montaj-demonte imkanı tanıdığı ve 15 yıllık kullanım ömrüne sahip olduğu belirtildi.