Çin, nükleer silah sayısında her geçen gün dünya devlerine yaklaşıyor.

Euronews tarafından yapılan haberde, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) yayımladığı son raporuna göre Çin, nükleer cephaneliğindeki hızlı büyüme sayesinde 10 yıl sonra ABD ve Rusya'nın nükleer stokuna ulaşacak.

SIPRI, dünya genelinde operasyonel nükleer silahların sayısının arttığını belirterek, küresel güvenliğe yönelik genel nükleer tehlikenin tırmandığı uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’nin Belarus’a taktik nükleer füze yerleştirme kararına dikkat çeken SIPRI, Çin’in nükleer silah cephanesinin artmasının endişe verici boyutlara ulaştığını bildirdi.

SIPRI kıdemli araşırmacısı Hans M. Kristensen yaptığı açıklamada, Çin’in nükleer cephaneliğini önemli ölçüde genişletmeye başladığını ve bunun dünyanın nükleer hesaplarını alt üst edebileceğini belirterek bu eğilimin Pekin'in yalnızca ulusal güvenliğini sürdürmek için gereken asgari nükleer kuvvete sahip olma hedefiyle bağdaştırmanın giderek zorlaştığı konusunda uyarıda bulundu.

Hindistan'ın gelecekteki hedefi Çin mi?

Hans M. Kristensen, Çin’in dışında Hindistan ve Pakistan’ın nükleer silahlanma yarışındaki girişmelerine de dikkat çekti.

SIRPI’nin raporuna göre, iki komşu ve ezeli düşman Hindistan ve Pakistan’ın birbirlerine yönelik karşılıklı tehdit yüzünden silahlandıkları düşünülse de, Hindistan’ın uzun menzilli silahlarını geliştirmesi uzun dönemde Çin’i de hedef alabileceği şüphesini doğuruyor.

ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin

Kuzey Kore'nin nükleer savaş başlığı sayısı artıyor

SIRPI raporunda, Kuzey Kore’nin nükleer silah başlığı sayısını artırmasının da endişe verici olduğu uyarısı yapıldı.

Ukrayna savaşıyla birlikte nükleer silah tehdidinin ciddi bir şekilde arttığına da dikkat çekildi.

SIRPI, Putin’in özellikle taktik nükleer silahları Belarus’a kaydırmasının bu tehdidin tırmanmasında önemli bir faktör olarak değerlendirdi.