Çin Tayvan üzerindeki askerî baskısını artırmaya devam ediyor. Uzun zamandır Tayvan'ı topraklarına katmayı düşünen Çin, Tayvan üzerine denizden ve havadan operasyonlarını sürdürüyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar da bu yönde. Bakanlık dün gün boyu Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin, Tayvan çevresinde görüntülendiğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre uçaklardan 7'sinin Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan'ın 'Hava Savunma Tanımlama Bölgesi' ilan ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu kaydedilirken Çin'in hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Pelosi'nin Tayvan'ı ziyareti öncesi Tayvan hava sahasını sık sık ihlal eden Çin, Pelosi'nin gelmesiyle Tayvan'a havadan ve denizden onlarca savaş uçağı ve gemilerle ablukaya alarak gözdağı vermeye devam ediyor.

Çin ordusunun Ada çevresinde askeri tatbikatı Pelosi'nin ziyaretiyle başlamış; Ada'nın çevresinde düzenlenen 7 gün süren tatbikatlarda gerçek silah ve mühimmatın kullanılarak fiili abluka gerçekleşmişti. 

Çin ordu sözcüsü, 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.

Ziyaret, Tayvan'ı topraklarının parçası olarak gören Çin'in tepkisini çekmişti.