Pekin, Batılı hükümetlerin Çin ordusuna Güney Pasifik'te bir dayanak noktası oluşturacağından endişe duyduğu Solomon Adaları ile güvenlik anlaşması imzaladığını duyurdu. 

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş yeni bir döneme giriyor Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş yeni bir döneme giriyor

Washington dün, üst düzey ABD’li diplomatlardan oluşan bir heyetin Pekin'in bu stratejik bölgedeki genişlemesini engellemek için gittiği Güney Pasifik ülkesi Solomon Adaları’nın Çin ile anlaşma imzalamasından derin endişe duyduğunu açıkladı.  Şarkul Avsat'ın haberine göre anlaşmanın ayrıntıları belirsizliğini koruyor olsa da, sızdırılan bir taslak Avustralya ve ABD'de Çin'in Güney Pasifik'te yeni bir askeri dayanak kazandığına dair endişeleri artırıyor.

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, Çin'den Solomon Adaları'nda bir askeri üs kurmasını isteme niyetinde olmadıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, "Solomon Adaları hükümetinin açıklamalarına rağmen, güvenlik anlaşmasının geniş doğası, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Solomon Adaları'na askeri güçler yerleştirmesi için kapıyı açık bırakıyor" dedi.Price, “Böyle bir anlaşmanın imzalanmasının Solomon Adaları'nı daha da istikrarsızlaştırabileceğine ve daha geniş Pasifik bölgesi için endişe verici bir emsal teşkil edebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ülkesinin, Solomon Adaları’nın geçtiğimiz yıl bölgede ayaklanmaların ardından takımadalara asker gönderen Avustralya ile olan güvenlik ilişkisini desteklediğini bildirdi.