Çin silahlı kuvvetleri sürü drone teknolojisini daha etkili kullanabilmek adına drone'ları insansız hava araçlarından fırlatmayı test ediyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde Çinli Zhongtian Feilong şirketince geliştirilen sürü drone taşıyıcı insansız hava aracına dair bilgiler paylaşıldı. İHA sürü drone'ları için bir "ana gemi" görevi görüyor ve drone'lar İHA içerisinden harekete geçiyorlar. Ana İHA’dan harekete geçen çok sayıda ufak drone gözetleme ve saldırı gibi görevleri yerine getirebiliyor.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

Geleceğin savaş atmosferinde farklı bir değişiklik daha getireceğinin öngörüldüğü ifade edilen sürü drone taşıyıcı İHA’nın, şimdilik kısıtlı boyuta sahip olsa da gelecekte daha büyük yapıya ulaşmasıyla bir taktik platforma dönüşebileceği düşünülüyor.

Şirketin açıklamalarına ve paylaşılan video görüntülerine binaen sabit kanatlı, dikey kalkış ve iniş yapabilme özelliğine sahip ana İHA’nın gövde bölgesinde 9 adet küçük drone taşıdığı biliniyor.

Sistemin erken ihbar, gözetleme, ve saldırı gibi görevleri yerine getirebileceği belirtiliyor. Öte yandan küçük droneların ana gemiye tekrar dönebildiklerine dair bir açıklama paylaşılmadı. Söz konusu ana İHA bazı uzmanlara göre havada seyahat edebilen bir uçak gemisini andırıyor. Erken ihbar veya savaş uçakları taşıyabilen uçak gemileri gibi ana İHA’da birçok tipte ufak drone taşıyabiliyor.