Çin ile Tayvan arasındaki gerilim son günlerde had safhaya ulaştı.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinin Tayvan merkezli olduğuna dikkat çeken uzmanlar; Çin ile yaşanacak bir askeri çatışmanın dünya için çok ciddi sonuçlarının olacağına dikkat çekiyor.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

Bu sabah itibariyle de Tayvan, havadan ve denizden kuşatma altına alındı. Bunun üzerine ABD temsilci göndererek işgalin önüne geçmeye çalıştı.

Çin ile yaşanacak bir savaşta teknoloji şirketlerinin oldukça etkileneceği düşünülüyor. Bu şirketler arasında TSMC, Acer, Asus, Gigabyte, Foxconn, Sea Sonic, Realtek, HTC, Lenovo, MediaTek, A4Tech, MSI, ADATA, Zyxel, ASRock, BenQ-Siemens, E-TEN, Compal Electronics, ViewSonic, Thermaltake ve pek çok şirket bulunuyor.

Çip krizinde ikinci dalga: Türkiye'nin siparişleri gecikecek

Kullandığımız akıllı telefonlardan otomobile kadar birçok teknolojik cihazın içinde TSMC tarafından üretilen çipler bulunuyor. Dolayısıyla neredeyse bütün teknoloji şirketleri işlemciden, ekranlara ya da Wi-Fi antenlerine kadar Tayvan merkezli üretimden yararlanıyor.

Rusya-Ukrayna arasında olduğu gibi bir savaş söz konusu olduğunda Asyalı teknoloji devlerinden çoğunun iflas edeceği öngörülüyor. Ayrıca otomobil, telefon, bilgisayar ve beyaz eşya başta olmak üzere tüm teknoloji üretiminin aksaması, hatta durması söz konusu olabilir. Bunlardan biri de Apple’ın yeni iPhone 14 serisi. Bu cihazlarda TSMC tarafından üretilen A15 ve A16 işlemcileri yer alıyor. Olası bir savaş durumunda iPhone 14 modelleri piyasadan çekilebilir.

Bununla birlikte Qualcomm, NVIDIA, AMD, MediaTek, Marvell Technology, STMicroelectronics ve Broadcom gibi TSMC’ye üretim yaptıran diğer şirketler de durumdan etkilenecek. Üstelik bunlar yalnızca TSMC’nin kapanması durumunda zarar görecek olanlar.