Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatların “ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü” savunmak amacıyla yapıldığını ve “haklı ve gerekli karşı önlemler” olduğunu söyledi.

Tatbikatların "Tayvan'ın bağımsızlığına" ve Tayvan'ın ABD gibi dış güçlerle provokasyon yapmak için girdiği "gizli anlaşma"ya karşı da caydırıcı olduğunu ifade eden Tan Kefei, yapılan askeri tatbikatların ve eğitimlerin açık ve şeffaf olarak ulusal ve uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştiğini belirtti.

Tan Kefei ayrıca, Tayvan'daki insanların refahı uğruna, en yüksek düzeyde samimiyetle çalışacaklarını ve barışçıl bir şekilde yeniden birleşmeyi sağlamak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini kaydetti. 

Ancak Çin Halk Kurtuluş Ordusu, "Tayvan bağımsızlığı" gibi ayrılıkçı faaliyetlere ve herhangi bir şekilde dış müdahaleye fırsat vermeyeceğini açıkladı.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Şu anda Tayvan'ın iki seçenekle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Bakanlık sözcüsü Kefei; Tayvan'ın bu sebeple doğru seçimi yapması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.